بررسی Samsung Galaxy S20 Plus

بررسی Samsung Galaxy S20 Plus
بررسی Samsung Galaxy S20 Plus

گوشی Samsung Galaxy S20+ دارای صفحه نمایش بزرگتر، دوربین بهتر و عمر باطری بیشتری نسبت به نسل قبلی است. هرچند با آمدن S20 Ultra به بازار دیگر بعنوان بهترین گوشی سامسونگ شناخته نمی شود ولی اگر از آن دسته از افرادی هستید که قیمت اس ۲۰ اولترا برایتان زیاد است، گوشی Samsung S20 Plus ارزش در نظر گرفته شدن را دارد. با نقد و بررسی گوشی Samsung Galaxy S20 Plus با مسترربات همراه شوید.

دیگر وجود کلمه “پلاس” در اسم گوشی های سامسونگ بیانگر پرچمداران این کمپانی نیست. اما هنوز S20 Plus دارای ویژگی های جذاب و جالبی مثل صفحه نمایش ۶.۷ اینچی QHD و نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز است. این نرخ رفرش دوبرابر بیشتر از آنچه که در نسل قبلی دیده بودیم است که به شما تجربه بهتر و روان تری را هنگام بازی کردن و در هنگام گشت و گذار در اپهایی مثل اینستاگرام میدهد. البته باید بگوییم که باطری زیادی هم مصرف میکند.

خبر خوب این است که سامسونگ یک باطری بزرگ ۴۵۰۰ میلی آمپری را در گوشی قراره داده است که در تست ها یک روز کامل را دوام می آورد. ( شاید هم بیشتر اگر به ۱۰۸۰p و ۶۰ هرتز راضی شویم)

نقد و بررسی Samsung Galaxy S20 Plus
نقد و بررسی Samsung Galaxy S20 Plus

 سامسونگ از سنسور های جدیدی برای دوربین در این گوشی استفاده کرده است. دوربین این گوشی قابلیت زوم ۳x هایبرید اپتیکال و ۳۰x دیجیتال زوم را فراهم کرده است که البته به اندازه دوربین گلکسی اس ۲۰ اولترا تجملی نیست.

در مورد طراحی هم باید بگوییم که برای ما گلکسی اس ۱۰ ظاهری بهتر داشت. ولی اگر در انتخاب اس ۲۰ پلاس و اس ۲۰ اولترا مردد هستید، باید بگوییم که هردو گوشی اندازه بزرگ و وزن قابل توجهی دارند ولی اس ۲۰ پلاس کمی در هنگام کار با یک دست بهتر است.

صفحه نمایش و اندازه گوشی

نقد و بررسی Samsung Galaxy S20 Plus
نقد و بررسی Samsung Galaxy S20 Plus

گوشی Samsung Galaxy S20 Plus دارای یک نمایشگر ۶.۷ اینچی از جنس AMOLED است. که این صفحه نمایش از نسل قبلی یعنی اس ۱۰ بزرگتر است. در بالای صفحه نمایش، حفره گوشی قابل مشاهده است که به گفته سامسونگ ۵۵ درصد کوچک تر از آنچه که در گلکسی اس ۱۰ دیدیم است. و باید بگوییم که هنگام کار با گوشی، این حفره به سختی قابل مشاهده است.

رزولوشن این صفحه نمایش ۳۲۰۰ در ۱۴۴۰ (WQHD+) که در رده بالاتر از  ۲K قرار میگیرد ولی ۴K به حساب نمی آید. و همچون بقیه گوشی های هوشمند، میتوان رزولوشن صفحه را کمتر کرد. مخصوصا اگر بخواهید باطری کمتری را مصرف کنید. این گوشی دارای یکی از بزرگترین رزولوشن صفحه نمایش موجود در بازار (در حال حاضر) است.

نقد و بررسی Samsung Galaxy S20 Plus
نقد و بررسی Samsung Galaxy S20 Plus

همچنین این صفحه نمایش دارای نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز است. این بدان معناست که تصویر صفحه نمایش میتوانند در هر ثانیه ۱۲۰ بار تغییر کند. پس عملکرد صفحه نمایش مخصوصا هنگام بازی کردن و یا اسکرول کردن روان تر و بهتر خواهد بود.

در تست هایمان، متوجه شدیم که شما نمیتوانید هم بیشترین رزولوشن و هم بیشترین نرخ رفرش را با هم داشته باشید. یعنی نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز را فقط با رزولوشن Full HD+ خواهید داشت. و اگر میخواهید رزولوشن صفحه نمایش را بالاتر ببرید باید نرخ رفرش ۶۰ هرتز را انتخاب کنید.

خیلی از مردم احتمالا متوجه تفاوت کیفیت صفحه نمایش در بالاترین رزولوشن نخواهند شد ولی خوب است بدانید که فقط می شود یکی از آن ها را انتخاب کرد و نه هردو را باهم.

طراحی

طراحی سامسونگ گلکسی اس ۱۰ پلاس حیرت انگیر نبود ولی حداقل با وجود بلاک افقی دوربین ها قابل تمایز و متفاوت از دیگران بود. ولی در مورد اس ۲۰ پلاس باید بگوییم که طراحی عامیانه تری دارد. اول از همه، بلاک دوربین گوشی به سمت بالا و سمت چپ انتقال یافته است که تقریبا جایی است که در بقیه ی گوشی های سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ دیده بودیم و یا انتظار داریم که ببینیم. قاب شیشه ای پشت گوشی هم حس خوبی که باید بدهد را نمیدهد.

حتما دلایل قانع کننده ای برای برآمدگی تقریبا زیاد قسمت دوربین و استفاده از مواد جدید به کار رفته شده در گوشی وجود دارد ولی نتیجه اش این شده است که گلکسی اس ۲۰، حسی مانند یک گوشی سامسونگی را نمیدهد.

سامسونگ گلکسی اس 10 پلاس و سامسونگ گلکسی اس 20 پلاس
سامسونگ گلکسی اس ۱۰ پلاس و سامسونگ گلکسی اس ۲۰ پلاس

اندازه و سایز گوشی بزرگ است ولی گنده نیست. بدنه گوشی ۱۶۱.۹ در ۷۳.۷ در ۷.۸ میلی متر اندازه دارد و با وزن ۱۸۶ گرمی خود آنچنان سنگین نیست.

گوشی در رنگ های آبی آسمانی، خاکستری کیهانی و سیاه کیهانی تولید می شود. البته تعدادی محدود هم در رنگ صورتی آسمانی تولید میشوند.

چهار دوربین

چهار عدد دوربین در پشت گوشی Samsung Galaxy S20 Plus تعبیه شده است. تعداد دوربین ها همانند اس ۱۰ پلاس است.

سنسور دوربین اصلی ۱۲ مگاپیگسلی است که با دهانه f/1.8 همراه است. گلکسی اس ۱۰ برای مثال، دارای دهانه f/1.5 و f/2.4 متغیر بود. سایز سنسور گلکسی اس ۲۰ کمی بزرگتر از نسل قبل خود است. پس احتمالا کیفیت تصویر بهتر خواهد بود.

همچنین یک دوربین فوق العاده عریض با رزولوشن ۱۲ مگاپیکسل هم در دوربین وجود دارد که دهانه آن f/2.2 است.

سامسونگ گلکسی اس ۲۰ پلاس همچنین دارای دوربین زوم  ۶۴ مگاپیکسلی است که قابلیت زوم اپتیکال ۳x و زوم دیجیتال ۳۰x را داراست. که شاید کمتر از برادر بزرگتر خود با زوم دیجیتال ۱۰۰x باشد ولی همچنان یک ویژگی فوق العاده است.

 

نقد و بررسی گوشی Samsusng Galaxy S20 Plus
نقد و بررسی گوشی Samsusng Galaxy S20 Plus

و در آخر، سامسونگ یک عدد دوربین ToF برای سنجش عمق میدان هم برروی گوشی قرار داده است. این دوربین در اکثر گوشی ها برای تشخیص سوژه از پشت صحنه استفاده میشود که باعث بوکه شدن پشت سوژه میشود.

در جلوی گوشی، شاهد دوربین ۱۰ مگاپیگسلی سلفی هستیم. همان دوربینی که در گلکسی اس ۱۰ و گلکسی نوت ۱۰ شاهدش بودیم.این دوربین، تصاویر را با جزئیات، رنگ ها را زنده تر نشان میدهد. همچنین وجود Live Focus باعث میشود پشت زمینه محو شود که ما این ویژگی را دوست داشتیم.

درکل، کیفیت تصاویر در سامسونگ گلکسی اس۲۰ پلاس خیلی خوب است. و احتمالا این را باید مدیون پرداز نرم افزاری فوق العاده بکار برده شده توسط سامسونگ باشیم که قابلیت بهبود را هم از طریق یادگیری ماشین داراست.

اگر تجربه عکس گرفتن با گوشی برای تان اهمیت دارد، تنها دلیل اینکه باید گوشی های سامسونگ را در نظر بگیرید، راحتی تجربه عکس گرفتن با این گوشی هاست. بهینه سازی خودکار صحنه، اپلیکیشن سریع و راحتی و در دسترس بودن آپشن های گوشی از جمله ویژگی هایی هستند که کار با دوربین گوشی های سامسونگ را راحت میکند.

نقد و بررسی گوشی Samsung Galaxy S20Plus
نقد و بررسی گوشی Samsung Galaxy S20 Plus

سامسونگ از زمان معرفی این گوشی، تاکید زیادی برروی پیشرفت ثبت ویدئو با اس ۲۰ پلاس داشته است. مهمترین ویژگی معرفی شده در این مورد، قابلیت ثبت ویدئو بصورت ۸K است. پس اگر از آن دست کاربران هستید که تجهیزات لازم برای دیدن ویدئو ۸K را دارید، میتوانید با این گوشی ویدئو های با کیفیت مذکور را بگیرید.

سامسونگ دقیقا ذکر نکرده است که ویدئو ها ۸K محلی خواهند بود یا با استفاده از تکنولوژی آن را تبدیل به ۸K می کند. ولی با وجود سنسور ۱۲ مگاپیکسلی که کمتر از رزولوشن مورد نیاز برای ضبط ۸K است، ما فرض می کنیم که با استفاده از تکنولوژی نرم افزاری است.

تعداد کمی حالت هم برای ضبط ویدئو هم در نظر گرفته شده است. مانند Pro Video که شبیه حالت Pro Photo است و به شما این امکان را میدهد که تنظیماتی مانند دهانه سنسور، ISO و … را تغییر دهید. همچنین تثبیت کننده تصویر هم وجود دارد.

۵جی، عمر باطری، مشخصات کلی و نرم افزار

بستگی به جایی که در آن زندگی میکنید، سامسونگ گلکسی اس ۲۰ پلاس به اسنپدراگون ۸۶۵ و یا به پردازنده اختصاصی سامسونگ یعنی اگزینویس ۹۹۰ مجهز است . احتمالا سامسونگ در نظر دارد تا نسخه اسنپدراگون را در آمریکا و چین عرضه کند و نسخه اگزینوس را در بقیه ی کشور ها.

از آنجایی که پردازنده اسنپدراگون ۸۶۵ مودم ۵جی را در خود جای داده است، پس سامسونگ گلکسی اس ۲۰ پلاس نسخه اسنپدراگون از ۵جی هم پشتیبانی میکند. و احتمالا نسخه اگزینوس فعلا ۵جی را پشتیبانی نمی کند.

انتظار داریم هردو پردازنده قدرت پردازشی فوق العاده قوی ای داشته باشند. همچنین، در بهینه سازی باطری هم بهتر باشند.

بررسی Samsung Galaxy S20 Plus
بررسی Samsung Galaxy S20 Plus

سامسونگ Galaxy S20 Plus به اندروید ۱۰ مجهز شده است. که رابط کاربری One UI برروی آن به صورت پیشفرض اجرا میشود. ولی قطعا در آینده آپدیت های جدیدی برای سیستم عامل و رابط کاربری این گوشی خواهد آمد.

این گوشی همچنین از باطری ۴۵۰۰ میلی آمپری بهره میبرد. با توجه به ویژگی هایی همچون نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز و صفحه نمایش فوق العاده با کیفیت، گوشی تقریبا یک روز کامل را بدون شارژ کردن دوام می آورد. البته اگر این ویژگی ها را غیرفعال کنیم، این عدد بیشتر میشود.

شارژر ۲۵ واتی درون جعبه که همراه با USB-C قرار داده شده است وظیفه شارژ کردن گوشی را بر عهده دارد.

نفد و بررسی گوشی Samsung Galaxy S20 Plus
نفد و بررسی گوشی Samsung Galaxy S20 Plus

نتیجه گیری

گوشی جدید سامسونگ از لحاظ مختلف نسبت به نسل قبلی خود پیشرفت هایی داشته است. تکنولوژی صفحه نمایش ما را تحت تاثیر قرار داد. همچنین، دوربین زوم گوشی هم قابلیت های جالبی را به گوشی اضافه کرده است.

اگر در حال حاضر گوشی اس ۱۰ پلاس یا مشابه آن را دارید، ممکن است پیشرفت ها آنچنان به چشمتان نیاید، چرا که سامسونگ ویژگی های جالب تر را برای برادر بزرگتر یعنی اس ۲۰ اولترا میخواهد.

 

شاید بخواهید آن را بخوانید:

نقاط قوت

  • دوربین زوم فوق العاده
  • صفحه نمایش بزرگ و نه گنده

نفاط ضعف

  • نرخ رفرش و بالاترین رزولوشن ممکن را نمیتوان همزمان با هم فعال کرد.
  • نبود ظاهر متمایز نسبت به بقیه گوشی ها

منبع: TechRadar

محمدرضا فارغ التحصیل رشته ادبیات انگلیسی است ولی علاقه شدید او به دنبال کردن اخبار تکنولوژی و مخصوصا گوشی ها، او را وادار به نوشتن در مورد تکنولوژی کرده است. وی موسس وبسایت مسترربات هم هست.

۳ دیدگاه روشن بررسی Samsung Galaxy S20 Plus

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.